Komornik - kto to? Definicja
Komornik, a w zasadzie komornik sądowy, bo to jest pełna nazwa tego zawodu, jest funkcjonariuszem publicznym, który działa przy sądzie rejonowym. Tym, co odróżnia go chociażby od sędziów czy prokuratorów, jest fakt, iż komornicy nie są zatrudnieni w sądzie, ale działają na własny rachunek, prowadząc działalność gospodarczą.
Zadaniem komornika jest wykonywanie egzekucji sądowych, czyli prowadzenie działań zmierzających do ściągnięcia z majątku dłużnika kwoty wynikającej z orzeczenia sądu. Ma ona pokryć należność wierzyciela. Komornik sądowy nie weryfikuje, czy roszczenie jest zasadne, dąży jedynie do zaspokojenia zobowiązania. Dlatego w toku działań komornika dłużnik nie może już podważać słuszności roszczenia, tego typu zastrzeżenia mógł wnosić w toku postępowania sądowego.
Jakie działania może podjąć komornik?
O tym, czy przekazać sprawę do komornika po wydaniu przez sąd orzeczenia wykonawczego, decyduje wyłącznie wierzyciel. Jeżeli dłużnik po przeprowadzeniu procesu sądowego przystąpi do spłaty zadłużenia, wówczas nie ma potrzeby angażowania komornika. Wierzyciel decyduje także, z jakich środków przymusu ma skorzystać komornik.
Komornik sądowy dysponuje możliwością egzekwowania spłaty należności bezpośrednio z rachunków bankowych dłużnika, z jego wynagrodzenia za pracę lub świadczenia emerytalnego, poprzez zajęcie ruchomości lub nawet nieruchomości. Jednym z dostępnych środków przymusu jest właśnie wkroczenie do miejsca zamieszkania w asyście policji i zajęcie przedmiotów, których zlicytowanie może umożliwić zdobycie środków niezbędnych do pokrycia wartości zobowiązania.
Zobacz nasze pozostałe definicje:
lub w gotówce?
Pożycz już teraz!
- Również bez zaświadczeń i na dowód
- Nawet ze złym BIK, KRD
- Wysoka przyznawalność
- Bez wychodzenia z domu