Czy istnieją pożyczki prywatne?
Spis treści
Zastanawiasz się, w jaki sposób uzyskać dodatkową gotówkę w sytuacji, w której otrzymałeś odmowną decyzję w banku? Słyszałeś o pożyczkach prywatnych, ale nie wiesz, gdzie ich szukać? W artykule odpowiemy na pytania, jak działają pożyczki prywatne. Zastanowimy się nad ich bezpieczeństwem, a także zaproponujemy alternatywne rozwiązania.
Co to są pożyczki prywatne?
Na pytanie o to, czy istnieją pożyczki prywatne, odpowiemy oczywiście, że tak. Jest to jednak bardzo specyficzny rodzaj pożyczania pieniędzy, który nie podlega kontroli Komisji Nadzoru Finansowego. Kodeks cywilny dopuszcza możliwość pożyczenia pieniędzy od osoby prywatnej, czyli takiej, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Jedynym warunkiem jest, aby środki, które pożycza, stanowiły jej własność.
Pożyczka prywatna jest więc zobowiązaniem zaciągniętym od osoby fizycznej, która posiada środki pieniężne i pożycza nam je na określonych warunkach. Warunki ustalane są pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą i jedynym wymogiem jest to, że w przypadku pożyczki powyżej 1000 zł, wymagana jest pisemna umowa.
Jak działają pożyczki prywatne?
Często mamy mylne przekonanie o tym, że pożyczki prywatne działają tak, jak te pozabankowe, które udzielane są przez firmy pożyczkowe. Różnic jest natomiast sporo. Korzystanie z pożyczek prywatnych wiąże się z o wiele wyższym ryzykiem. Stosowane są różnego rodzaju formy zabezpieczeń spłaty takiej pożyczki, które w przypadku ofert firm pożyczkowych rzadziej występują. W zastaw dajemy samochód, czy mieszkanie. Nie jest sprawdzana nasza zdolność kredytowa ani wiarygodność w bazach dłużników. Powoduje to, że koszty takiej pożyczki mogą być o wiele wyższe.
Pożyczkę prywatną może udzielić się również ktoś z rodziny lub znajomy. Wtedy ryzyko jest o wiele niższe. W praktyce jednak częściej udajemy się do osób zajmujących się tym zawodowo, ale takich, które nie prowadzą działalności gospodarczej z tym związanej.
Kto może skorzystać z pożyczek prywatnych?
Z pożyczki prywatnej może skorzystać każda pełnoletnia osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych. Należy jednak pamiętać, że z rozwiązań tych najlepiej korzystać tylko w ostateczności. Tak naprawdę tylko w sytuacji, w której nie mamy innego wyjścia, czyli dostaliśmy odpowiedź odmowną w banku lub firmach pożyczkowych. Najpierw jednak o pomoc zwróć się do rodziny lub przyjaciół.
Jak uzyskać pożyczkę od osoby prywatnej?
Kiedy podejmiesz już decyzję o tym, aby skorzystać z pożyczki prywatnej, należy wiedzieć, gdzie szukać takich ofert. Do tradycyjnych form umieszczania ofert pożyczki prywatnej są ogłoszenia w prasie lub wywieszane na słupach ogłoszeniowych. Zazwyczaj znajdziesz je pod hasłem: prywatne pożyczki od zaraz.
Bardziej bezpiecznym pomysłem będzie szukanie ogłoszeń w sieci na specjalnych forach poświęconych pożyczkom społecznościowym. Dzięki temu poznasz również opinie osób, które zdecydowały się na podobne rozwiązanie.
Pożyczka prywatna – jakie formalności należy spełnić?
Pożyczki prywatne mają formę pisemną. Nawet jeżeli znajdziemy ofertę w Internecie, to finalizacja zazwyczaj odbywa się w domu klienta. Nie są wymagane żadne formalności oprócz ważnego dokumentu tożsamości. Osoba prywatna sama decyduje komu i na jakich warunkach udziela pożyczki.
W przypadku, kiedy zdecydujemy się na pożyczkę prywatną od znajomych lub rodziny, ważne będzie to, aby zawrzeć umowę na piśmie, jeżeli kwota pożyczki przekracza 1000 zł. Dodatkowo sprawdź, czy od tak pożyczonych pieniędzy, będziesz musieć odprowadzić podatek od pożyczki prywatnej. Szczegółowo omawiamy ten temat w artykule: Podatek od pożyczki od osoby prywatnej – czy jest obowiązkowy?
Czy pożyczki prywatne są bezpieczne?
Niestety prawdą jest to, że spora część pożyczek prywatnych to nic innego, jak tylko próba oszustwa. Najczęściej proponowane są nam pożyczki pod próbą wyłudzenia opłaty wstępnej, często za pomocą SMS. W przypadku takich pożyczek mogą zdarzyć się również wyłudzenia naszych danych osobowych. Nidy nie mamy do końca pewności, od kogo tak naprawdę pożyczamy pieniądze. Kolejny sposób, w jaki możemy zostać oszukani to pobieranie zbyt wysokich odsetek, prowizji, czy innych opłat.
Należy pamiętać, że pożyczki te nie podlegają przepisom prawnym, które chronią klientów banków, czy firm pożyczkowych. Należy zatem zachować szczególną ostrożność, podczas zawiera takich umów. A jeśli zdecydujesz się zawrzeć taką umowę, to do jej podpisania, wybieraj miejsca publiczne.
Pożyczka prywatna czy w firmie pożyczkowej – co wybrać?
Nawet jeżeli wydaje Ci się, że nie masz szans na otrzymanie pożyczki pozabankowej w firmie pożyczkowej, złóż wniosek. To nic nie kosztuje. Pożyczki i chwilówki online dostępne są również dla osób, których dane widnieją w bazach dłużników. Za firmą pożyczkową przemawia również fakt, że jest ona zarejestrowaną działalnością gospodarczą. Jej dane możemy sprawdzić w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych, który prowadzony jest przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Wybieraj znanych pożyczkodawców. W sieci znajdziesz opinie innych klientów, którzy skorzystali już z rozwiązań u danego pożyczkodawcy. W odróżnieniu od osób prywatnych sprawdzenie wiarygodności pożyczkodawcy jest o wiele łatwiejsze. Trudniej również o wyłudzenia danych, ponieważ strony firm pożyczkowych muszą korzystać z odpowiednich zabezpieczeń.
Zawsze porównuj oferty, tak aby wybrać rozwiązanie, które będzie najlepiej dostosowane do Twoich potrzeb. Dostępnych jest wiele rankingów, w których porównujemy oferty najbardziej popularnych pożyczkodawców na rynku. Sprawdź również naszą ofertę pożyczek pozabankowych dla osób zadłużonych.
lub w gotówce?
Pożycz już teraz!
- Również bez zaświadczeń i na dowód
- Nawet ze złym BIK, KRD
- Wysoka przyznawalność
- Bez wychodzenia z domu
Dodaj komentarz