Co to jest umowa ramowa pożyczki?

Co to jest umowa ramowa pożyczki

Zastanawiasz się nad pożyczką, ale nie wiesz, czy umowa, którą masz do podpisania, jest dla Ciebie korzystna? Nie korzystałeś wcześniej z podobnych rozwiązań i chcesz sprawdzić, czy umowa pożyczki zawiera wszystkie niezbędne informacje? W artykule wyjaśnimy podstawowe zapisy, które są w niej zawarte i wskażemy, jakie informacje powinna zawierać umowa pożyczki. Podpowiemy również, na co zwrócić szczególną uwagę.

Co to jest umowa ramowa pożyczki?

Ramowa umowa pożyczki to dokument, który przedstawia konkretne zasady i warunki, na jakich firma pożyczkowa udziela nam wsparcia finansowego. Przed podpisaniem umowy konieczne będzie potwierdzenie faktu, zapoznania się z umową ramową pożyczki. Pamiętaj, aby zawsze przeczytać dokument przed zatwierdzeniem warunków. Pozwoli to, uniknąć wielu stresujących sytuacji podczas korzystania z pożyczki.

Ile potrzebujesz?

-
+

Na jak długo?

mies.
-
+

Ważne jest to, aby z wszelkich rozwiązań kredytowych korzystać w sposób bezpieczny. Potwierdzenie warunków oznacza, że zapoznaliśmy się z tym dokumentem i wiemy, na jakich zasadach pożyczkodawca udzieli nam pożyczki. Będąc pożyczkobiorcą, zgadzamy się równocześnie na zwrot środków z pożyczki, na warunkach określonych w zaakceptowanej umowie.

Jakie elementy powinny być zawarte w ramowej umowie pożyczki?

Wiemy już, że wzór ramowej umowy pożyczki otrzymamy do wglądu przed akceptacją umowy pożyczki. Taki dokument możemy również sprawdzić, jeszcze zanim złożymy wniosek. Wystarczy wejść na stronę konkretnego pożyczkodawcy. W zakładce ‘Dokumenty dla Klienta’ odnajdziemy wzór umowy pożyczki. 

Poniżej przedstawiamy najważniejsze elementy, które powinny znaleźć się w każdej ramowej umowie pożyczki. Wyróżniliśmy 15 punktów, które są kluczowe i na pewno powinny znaleźć się w takiej umowie.

 1. WYJAŚNIENIE DEFINICJI

Na samym początku umowy ramowej odnajdziemy wyjaśnienia dotyczące pojęć użytych w umowie. Dzięki temu nie musimy się martwić, że coś będzie dla nas niezrozumiałe. Pożyczkodawca wytłumaczy nam podstawowe definicje, których używa podczas udzielania pożyczki. Definicje te przydadzą się zwłaszcza osobom, które po raz pierwszy będą korzystać z rozwiązań kredytowych.

 1. PRZEDMIOT UMOWY

W punkcie tym powinna zawrzeć się informacja na temat tego, co pożyczamy. W tym przypadku chodzi o pożyczkę udzieloną w polskich złotych. Pożyczkobiorca zobowiązuje się zwrócić przedmiot umowy wraz z prowizją i odsetkami w określonym terminie umowy.

 1. WARUNKI UDZIELANIA POŻYCZEK

W pierwszej kolejności powinniśmy zostać poinformowani o warunkach, na jakich zostanie nam udzielona pożyczka. Obowiązkiem pożyczkodawcy jest poinformowanie nas o wszystkich kosztach pożyczki, dlatego umowa powinna zawierać zapisy dotyczące:

 • całkowitej kwoty pożyczki,
 • wysokości prowizji,
 • kosztu odsetek kapitałowych,
 • całkowitego kosztu pożyczki,
 • całkowitej kwoty do zapłaty,
 • oprocentowania w skali roku,
 • RRSO,
 • terminu spłaty pożyczki,
 • wysokości odsetek za opóźnienie.

Dodatkowo pożyczkodawca zamieszcza wymagania w stosunku do pożyczkobiorcy, czyli informuje o tym, kto może skorzystać z takiej pożyczki (np. osoba fizyczna, która ukończyła określony wiek, zarejestrowała się na stronie internetowej, nie ma zaległości u pożyczkodawcy itp.). Każdy pożyczkodawca indywidualnie określa własne wymagania.

 1. ZASADY REJESTRACJI POŻYCZKOBIORCY

W punkcie tym dowiesz się, w jaki sposób zarejestrować się na stronie danego pożyczkodawcy, aby móc zawnioskować o pożyczkę, a także jakie dane będą potrzebne do rejestracji wniosku. Proces ten zostanie dokładnie rozpisany krok po kroku. Pojawi się również informacja o tym, w jaki sposób pożyczkodawca przetwarza nasze dane. 

 1. WNIOSEK O UDZIELENIE POŻYCZKI

To informacje na temat tego, w jaki sposób złożyć prawidłowo wniosek o udzielenie pożyczki. Pożyczkodawca określa również formę tego wniosku. Najbardziej popularna to opcja elektroniczna, ale też często wniosek można złożyć telefonicznie. W punkcie tym pożyczkodawca zastrzega sobie również prawo do skontaktowania się z pożyczkobiorcą, celem potwierdzenia złożonych danych. A także informuje o możliwości kontaktu z naszym pracodawcą.

 1. WYPŁATA POŻYCZKI

Po weryfikacji wniosku otrzymujemy informację o decyzji w sprawie przyznania pożyczki lub odmowę jej udzielenia. Decyzja pozytywna oznacza, że środki z pożyczki wpłyną na nasz rachunek bankowy, zgodnie z zasadami określonymi w tym punkcie.  

 1. ZASADY SPŁATY POŻYCZKI

To punkt, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. W przypadku pożyczek online bardzo ważne jest terminowe regulowanie zobowiązań. Uchroni nas to przed naliczeniem opłat za brak spłaty pożyczki w terminie. Tutaj znajdziemy też dokładną datę spłaty naszej pożyczki. 

 1. NIETERMINOWA SPŁATA

Mimo iż biorąc pożyczkę, zakładamy, że spłacimy ją w terminie, mogą zdarzyć się sytuacje losowe, które uniemożliwiają nam wywiązanie się z umowy. Sprawdź, czym grozi nieterminowa spłata i jakie koszty są z tym związane.

 1. WYDŁUŻENIE TERMINU SPŁATY

Zweryfikuj czy dany pożyczkobiorca umożliwia wydłużenie terminu spłaty. Jeżeli tak, to na jakich warunkach takie wydłużenie jest możliwie. Będzie to ważna informacja, jeżeli okaże się, że nie damy rady spłacić pożyczki w terminie. Będziemy musieli podjąć decyzję, czy wydłużamy termin, czy korzystamy z refinansowania pożyczki online.

 1. PRAWO DO ODSTĄPIENIA

Pamiętaj, że od umowy pożyczki możesz odstąpić w terminie 14 dni od zawarcia umowy pożyczki, zgodnie z prawem konsumenckim.

 1. REKLAMACJE I ROZSTRZYGANIE SPORÓW

Istotne z punktu pożyczkobiorcy jest również to, w jaki sposób pożyczkodawca przyjmuje od nas reklamacje. Jak możemy kontaktować się z firmą pożyczkową i jak wygląda pozasądowy proces rozstrzygania ewentualnych sporów.

Czy umowa pożyczki online jest dla mnie korzystna?

To czy dana umowa pożyczki będzie dla nas korzystna, uzależnione jest od naszych indywidualnych potrzeb. Zastanów się, na czym najbardziej Ci zależy i dobierz w ten sposób ofertę. Jeżeli ważne są dla Ciebie koszty przyszłego zobowiązania, to zawsze przed wyborem konkretnej oferty korzystaj z zestawienia takiego jak ranking pożyczek online. Dzięki temu w szybki sposób porównasz oferty.

Oceń wpis

Średnia ocena 4.2 / 5. Oddanych głosów: 5

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pożyczka na konto
lub w gotówce?
Pożycz już teraz!
 • dotRównież bez zaświadczeń i na dowód
 • dotNawet ze złym BIK, KRD
 • dotWysoka przyznawalność
 • dotBez wychodzenia z domu
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jak długo?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 120 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 3000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 3000 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 maja 2022

Sytuacja osób spłacających zobowiązania kredytowe w roku 2022 nie należy do najłatwiejszych. Rosnące stopy procentowe powodują,…

23 maja 2022

Opóźnienia w spłacie pożyczek mogą wywołać szereg negatywnych konsekwencji. Sytuacja ta staje się problematyczna, zwłaszcza kiedy…

16 maja 2022

Brak spłaty bieżących zadłużeń może spowodować duże trudności z zaciąganiem nowych zobowiązań. Ma to szczególne znaczenie…