Jak wypełnić wniosek o udzielenie pożyczki?
Spis treści
Bardzo często, aby zrealizować własne plany korzystamy z dodatkowych opcji finansowania na przykład w postaci pożyczek. Rozwiązania te pomocne są również wtedy, kiedy mamy nieprzewidzianą sytuację i brakuje nam własnych środków. To może być remont mieszkania lub naprawa samochodu. Nie zawsze jesteśmy przygotowani na dodatkowe wydatki obciążające nasz domowy budżet.
Pomocne w tej sytuacji mogą być zarówno banki, jak i instytucje pozabankowe. Firmy pożyczkowe proces wnioskowania o pożyczkę udostępniają całkowicie online i poniżej sprawdzisz jakie dane mogą być wymagane na etapie składania wniosku o udzielenie pożyczki w internetowych formularzach. Natomiast o tym jak wygląda już sama umowa pożyczki pisaliśmy w artykule: co charakteryzuje umowę pożyczki.
Co znajdziesz w niniejszym artykule?
- Wniosek o udzielenie pożyczki - instrukcja
- KROK 1. Ile chcesz pożyczyć?
- KROK 2. Formularz rejestracyjny
- KROK 3. Dane dodatkowe
- KROK 4. Dane finansowe
- KROK 5. Odznaczenie wymaganych oświadczeń
- KROK 6. Weryfikacja
- Podsumowanie procesu wypełniania wniosku o pożyczkę
Jak wypełnić wniosek o udzielenie pożyczki? Instrukcja
KROK 1. Ile chcesz pożyczyć?
To pierwsze pytanie, na które będziemy musieli odpowiedzieć. Na tym etapie konieczne będzie uzupełnienie kwoty, o jaką będziemy wnioskować oraz określenie terminu spłaty tej pożyczki. Decyzja o kwocie jest ważna, ponieważ to między innymi od jej wysokości uzależniona będzie wysokość comiesięcznej raty.
W przypadku niższych kwot możliwe jest skorzystanie z opcji chwilówek, czyli ofert, w których termin zwrotu całości środków najczęściej wynosi 1 miesiąc. Podczas wyboru ofert często zauważymy również opcję darmowych chwilówek, czyli takich których założeniem jest to, że zwracamy dokładnie taką samą kwotę jak pożyczamy. Oczywiście pod warunkiem spłaty takiego zobowiązania w terminie wymaganym w umowie.
KROK 2. Formularz rejestracyjny
Wniosek o pożyczkę w dalszych krokach będzie polegał na wypełnieniu formularza rejestracyjnego. Do podstawowych danych, które uzupełniamy należą: imię, nazwisko, pesel, numer dowodu osobistego oraz numer telefonu komórkowego. Dodatkowo należy podać adres mailowy i ustawić hasło do logowania do konta klienta.
Na tym etapie koniecznie jest zazwyczaj potwierdzenie zgody na przetwarzanie danych osobowych i zaakceptowanie regulaminu. Opcjonalnie możemy zostać poproszeni o zaznaczenie dobrowolnych zgód marketingowych. Każda firma pożyczkowa określa przedział wiekowy, w jakim należy być w momencie składania wniosku. Najczęściej wystarczy ukończony 18 rok życia, a górna granica nie może przekroczyć 80 lat.
KROK 3. Dane dodatkowe
W kolejnym kroku wypełniania wniosku o udzielenie pożyczki uzupełniamy podstawowe dane o informację na temat naszego miejsca urodzenia, obywatelstwa. Podajemy również nasz stan cywilny oraz liczbę osób na utrzymaniu. Dodatkowo konieczne będzie uzupełnienie naszego adresu zameldowania, bądź zamieszania. W zależności od pożyczkodawcy mogą pojawić się dodatkowe pytania, np. o to czy posiadamy samochód albo jaki status ma nieruchomość, w której mieszkamy, czyli czy jesteśmy właścicielami tej nieruchomości, najemcami, a może mieszkamy z rodzicami.
Kolejne pytania dotyczyć będą naszego zatrudnienia, określamy czy praca, którą wykonujemy jest na pełny etat, niepełny etat, lub też jesteśmy: rencistą, emerytem, należymy do służb mundurowych albo prowadzimy własną działalność gospodarczą.
Część pożyczkodawców wymagać będzie podania nazwy pracodawcy w celach informacyjnych oraz okresu od jakiego jesteśmy w danej firmie zatrudnieni.
KROK 4. Dane finansowe
W danych finansowych konieczne będzie uzupełnienie własnego numeru rachunku bankowego. Z dwóch powodów: pierwszy to poprzez rachunek dokonamy potwierdzenia naszej tożsamości, a drugi - to na wskazany rachunek otrzymamy pożyczone pieniądze. Część firm pożyczkowych przewidziała również możliwość wnioskowania o pożyczkę przez osoby, które takiego rachunku nie posiadają. Zazwyczaj przybiera to formę spotkania z doradcą danej firmy i w ten sam sposób mogą nam być również przekazane środki z pożyczki. Kolejne pytanie, które może pojawić się w formularzu dotyczyć może tego, czy posiadamy produkty dodatkowe tj. kartę kredytową.
Następnie konieczne może być podanie całkowitego miesięcznego dochodu netto, czyli kwoty która wpływa nam na rachunek oraz określenie miesięcznych stałych miesięcznych wydatków (opłaty za czynsz, media). Do uzupełnienia może być również informacja na temat obciążeń wynikających z tytułu innych pożyczek.
Ważne będzie również podanie konkretnego dnia miesiąca, w którym chcemy dokonywać comiesięcznej spłaty. Wpisując przykładowo “15” oznaczać to będzie, że do każdego 15 dnia miesiąca będziemy musieli zapłacić kolejną ratę. Każde opóźnienie w spłacie może generować dodatkowe koszty, które zostaną określone w umowie.
KROK 5. Odznaczenie wymaganych oświadczeń
Do odznaczenia mamy aktualnie dwa oświadczenia:
- dotyczące zajmowania eksponowanego stanowiska politycznego (czy jesteś lub w ciągu ostatnich 12 miesięcy byłeś osobą zajmującą eksponowane stanowisko polityczne, osoba taka zwana jest PEP),
- Beneficjencie Rzeczywistym (czy jesteśmy jedynymi beneficjentami środków przekazanych na podstawie zawieranej umowy pożyczki).
Jeżeli są wymagane to pojawia się również do zaakceptowania zgody kredytowe potrzebne do oceny zdolności kredytowej. Mówimy tu głównie o zgodzie na sprawdzenie naszych danych w bazach zewnętrznych (BIG, BIK, FWWI).
KROK 6. Weryfikacja
Tak uzupełniona aplikacja przekazywana jest do dalszej weryfikacji. Do potwierdzenia naszej tożsamości najczęściej wystarczy wykonać przelew weryfikacyjny na 1 grosz lub 1 zł z własnego rachunku bankowego. Jeżeli decyzja o przyznaniu pożyczki jest pozytywna to środki wpływają na wskazany przez nas rachunek zgodnie z godzinami księgowania przelewów przychodzących w naszym banku. Czas oczekiwania na decyzję może różnić się w zależności od oferty, natomiast wszystkie wnioski składane online z założenia są procesowane szybciej, niż podczas tradycyjnej wizyty w banku - nie tracimy czasu na dojazd.
Podsumowanie procesu wypełniania wniosku o pożyczkę
W powyższych krokach opisaliśmy podstawowe informacje, których podanie może być niezbędne na etapie uzupełniania prośby o udzielenie pożyczki. Samo uzupełnienie takiego formularza nie powinno nam zająć dłużej niż 10 minut. Kolejność pytań, jak i ich forma może różnić się w zależności od pożyczkodawcy
lub w gotówce?
Pożycz już teraz!
- Również bez zaświadczeń i na dowód
- Nawet ze złym BIK, KRD
- Wysoka przyznawalność
- Bez wychodzenia z domu
Dodaj komentarz