Przelew na telefon – jak działa BLIK?
Spis treści
BLIK to nowoczesny system płatności mobilnych, który cieszy się coraz większą popularnością. Najszybsze wzrosty odnotowuje się w liczbie wykonanych przelewów na telefon, których w drugim kwartale 2021 wykonano ponad 25,5 mln. Zachęcamy do zapoznania się z informacją o tym, jak działa BLIK i jak wykorzystać go podczas dokonywania płatności.
Czym jest system płatności mobilnych BLIK?
Zastanawiasz się, jak działa BLIK? BLIK jest jednym ze sposobów płatności dostępnych w aplikacji mobilnej banku. Taką możliwość ma obecnie ponad 95 proc. klientów krajowych instytucji płatniczych. Odpowiedzialna za rozwój systemu jest spółka Polski Standard Płatności (PSP), w której udziałowcami są: Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, mBank, ING Bank Śląski, PKO Bank Polski, oraz Mastercard. PSP odpowiedzialny jest za rozwój funkcjonalności BLIKA. Jego zespół tworzą eksperci mający doświadczenie w tworzeniu innowacyjnych programów płatności bezgotówkowych oraz płatności online.
Co to jest kod BLIK?
Kod BLIK to jednorazowy, 6-cyfrowy kod, dostępny w aplikacji mobilnej banku, w którym masz konto. Wygenerowany kod ważny jest 2 minuty, a po upływie tego czasu można otrzymać go ponownie. Kod jest niezbędny do rozpoczęcia płatności online, na terminalu lub w bankomacie.
Co umożliwia BLIK?
Zatem - jak działa przelew na telefon? BLIK to rozwiązanie, które przede wszystkim ma nam ułatwić wykonywanie codziennych rozliczeń poprzez umożliwienie:
- płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych,
- dokonywania wpłat gotówki we wpłatomatach lub jej wypłatę w bankomatach,
- natychmiastowych przelewów pomiędzy klientami różnych banków,
- generowania 9-cyfrowych czeków BLIK, za pomocą których można dokonać płatności lub wypłacić gotówkę w bankomacie,
- opcji prośby o przelew, tak aby móc się szybciej rozliczać z innymi użytkownikami.
Warto zwrócić uwagę na możliwość płatności za zakupy w internecie. Podczas wyboru płatności pojawia się logo BLIK. Aby zrealizować taki zakup, wystarczy podać 6-cyfrowy kod BLIK, czyli nie trzeba podawać numerów karty do konta. Jest to bardziej bezpieczny sposób płatności w internecie.
Przelew na telefon BLIK - jak działa?
Przelew na telefon BLIK to rozwiązanie najczęściej wykorzystywane do natychmiastowego rozliczania się wśród znajomych, np. kiedy musimy podzielić płatność za rachunek w restauracji. Pieniądze zwrócisz natychmiastowo, znając tylko numery telefonów osób, którym chcesz przelać środki. Co najważniejsze, nie musimy być klientami tego samego banku, wystarczy, że nadawca i odbiorca przelewu ma dostępną w aplikacji funkcję Przelewu BLIK na telefon. Jak działa przelew na telefon i jak go wykonać?
KROK 1. Zarejestruj numer telefonu w usłudze Przelew na telefon BLIK.
Aby zarejestrować swój numer telefonu, trzeba zalogować się do aplikacji bankowej i wejść w Ustawienia. Wybrać opcję Przelew na telefon i wpisać numer telefonu. Rejestrację potwierdzamy za pomocą kodu PIN w aplikacji. Po zatwierdzeniu możemy wysyłać i odbierać przelewy.
KROK 2. Wykonaj przelew na telefon BLIK.
- wybierz przelew na telefon BLIK w opcji z przelewami lub na ekranie, gdzie generuje się kod BLIK,
- wpisz numer telefonu odbiorcy lub wybierz go z książki telefonicznej. Kontakty z dostępną funkcją mają oznaczone logo BLIKA,
- uzupełnij kwotę przelewu, dodaj tytuł i wyślij,
- zatwierdź transakcję PIN-em w aplikacji.
Przelew trafi do odbiorcy w trybie natychmiastowym, niezależnie od pory i dnia, w którym został wykonany. Dostępny jest zatem 24 godziny na dobę.
Przelew na telefon BLIK – w jakim banku?
Korzystanie z funkcji przelew na telefon BLIK umożliwia aplikacja mobilna dostępna w bankach:
- Alior Banku,
- Banku Millennium,
- ING Banku Śląski,
- mBanku,
- Credit Agricole,
- Banku Pekao S.A.,
- PKO Banku Polski,
- Santander Bank Polska,
- Getin Banku,
- Nest Banku,
- Noble Banku,
- BOŚ Banku.
Aplikacja działa na wszystkich urządzeniach z Androidem i iOS. Niezbędne jest również połączenie z internetem za pomocą pakietu danych lub WIFI. W przypadku zgubienia telefonu należy zablokować aplikację banku poprzez kontakt z infolinią. Cena za korzystanie z BLIKA jest dostępna w tabeli opłat i prowizji, jest też zależna od banku, z którego usług korzystasz.
Co, jeśli zrobię przelew na telefon osoby, która nie korzysta z BLIKA?
Osoba, do której mają trafić środki z przelewu na telefon BLIK, otrzyma informację od swojego banku, że nie może odebrać przelewu i zostanie zaproponowane jej inne rozwiązanie. Jeżeli odbiorca nie zastosuje się do wskazówek Banku w określonym czasie, to środki zostaną zwrócone na konto nadawcy.
Główną zaletą przelewu na telefon jest szybkość, z jaką realizowane są zlecenia. Dla porównania wejdź na nasz kalkulator przelewów, aby sprawdzić, w jakim czasie otrzymamy przelew wykonany tradycyjną formą. Przelew na telefon BLIK będzie zatem idealnym rozwiązaniem, kiedy zależy nam na szybkim zaksięgowaniu środków na innym rachunku.
lub w gotówce?
Pożycz już teraz!
- Również bez zaświadczeń i na dowód
- Nawet ze złym BIK, KRD
- Wysoka przyznawalność
- Bez wychodzenia z domu
Dodaj komentarz