Jakie konto dla studenta wybrać?

Jakie konto dla studenta?

Okres studiów to czas zwiększonych wydatków, dlatego warto mieć stały dostęp do środków. Z pomocą przychodzi rachunek bankowy, który powinien być dostosowany do potrzeb i oczekiwań osób uczących się. Jak wybrać konto studenckie oraz co powinno obejmować najlepsze konto dla studenta?

Tylko odsetek Polaków nie ma lub nie korzysta z rachunku bankowego. Są wśród nich także studenci, którym do tej pory nie było potrzebne konto osobiste. Pójście na studia to jednak dobrym moment, aby założyć rachunek, który może okazać się niezbędny do obsługiwania wydatków, otrzymywania stypendium czy wynagrodzenia za dorywczą pracę.

Ile potrzebujesz?

-
+

Na jak długo?

mies.
-
+

Konto studenckie – dedykowane czy uniwersalne?

Wiesz już, że konto studenckie osobiste przydaje się w okresie studiów. Zastanawiasz się jednak, jaki rachunek wybrać: dedykowany uczniom uczelni wyższych czy może uniwersalny? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ oba rodzaje kont wykazują spore podobieństwo. Różnice są nieznaczne i mogą dotyczyć np. wysokości opłat za prowadzenie rachunku, dodatkowych ulg czy dostępu do pozostałych produktów bankowych.

Musisz więc odpowiedzieć na powyższe pytanie w oparciu o swoje oczekiwania. Jeśli typowe konto studenckie spełnia Twoje oczekiwana, to warto się na nie zdecydować. Jeżeli jednak wolisz mieć dostęp do produktów bankowych czy inwestycyjnych, pomyśl o uruchomieniu klasycznego konta osobistego.

Jakie konto dla studenta wybrać? Zwróć uwagę na te czynniki

Niezależnie od tego, jaki rodzaj konta bankowego wybierzesz, rachunek musi spełniać twoje kryteria. Znaczenie mają przede wszystkim pobierane opłaty – im niższe, tym lepiej.

Opłaty za założenie rachunku

O ile jeszcze kilkanaście lat temu niektóre banki pobierały opłatę za otwarcie konta osobistego, o tyle obecnie właściwie wszystkie rachunki są darmowe. Warto się jednak upewnić – takie informacje zawiera regulamin.

Opłaty za prowadzenie konta

Kwestia opłat za prowadzenie konta studenckiego nie jest jednorodna. Niektóre banki pobierają stosowne prowizje, inne – nie pobierają ich wcale, a pozostałe – nie pobierają opłat w przypadku spełnienia konkretnych warunków.

Coraz częstszą opcją jest zwolnienie z opłat, jeśli właściciel konta osobistego np. w ciągu okresu rozliczeniowego dokona transakcji na ustaloną kwotę lub gdy suma miesięcznych wpływów przekroczy konkretną sumę. Zwykle nie ma problemu ze spełnieniem tego warunku – szczególnie, że student w ciągu miesiąca ponosi wiele wydatków.

Dostęp do banków

Chociaż to płatności bezgotówkowe cieszą się ogromną popularnością, niekiedy przydaje się gotówka. Można ją pozyskać bezpośrednio z bankomatów. Dlatego warto sprawdzić, jak wygląda do nich dostęp – ile maszyn znajduje się w pobliżu miejsca zamieszkania, uczelni itd.

Prowizje za wypłaty gotówki z bankomatów

Prowizje za wypłaty gotówki z bankomatów dotyczą przede wszystkim maszyn należących do innego banku. Warto sprawdzić wysokość opłat – nigdy nie wiadomo, z jakiego bankomatu przyjdzie studentowi wypłacić pieniądze.

Należy przy tym pamiętać, że niektóre banki pobierają prowizję przy wypłacie gotówki ze swoich bankomatów, jeśli np. kwota wypłaty jest niższa od ustalonego limitu. Dlatego warto sprawdzić, czy takie kryterium jest stosowane i ile wynosi minimalna kwota wypłaty bez nakładanych prowizji.

Opłaty za przelewy wychodzące

Życie studenckie wiąże się z wieloma wydatkami, np. regulowaniem należności wobec uczelni za naukę czy opłatami za wynajmowane mieszkanie. Dlatego przy wyborze konta dla studenta warto zwrócić uwagę na opłaty pobierane za dokonywanie przelewów wychodzących.

Wiele banków nie obarcza prowizjami z tego tytułu – wszystkie przelewy są bezpłatne. Niektóre instytucje udostępniają limit darmowych przelewów. 

Warto przy tym podkreślić, że przelewy do ZUS i urzędu skarbowego są zawsze darmowe.

Opłaty za korzystanie z karty płatniczej

Trudno jest korzystać z rachunku osobistego bez dostępu do karty. To jeden z podstawowych środków płatniczych. Przy wyborze rachunku należy zwrócić uwagę na wysokość opłat pobieranych co miesiąc za korzystanie z karty. Tutaj prowizje są zróżnicowane, ale można ich uniknąć, np. gdy w ciągu cyklu rozliczeniowego użytkownik dokona płatności bezgotówkowej na określoną kwotę.

Dostęp do konta oszczędnościowego

Praca w trakcie studiów bywa codziennością wielu uczących się. Otrzymywanie wynagrodzenia oznacza zatem możliwość odkładania „nadwyżki” środków. Z pomocą przychodzi oprocentowane konto oszczędnościowe. Warto zatem sprawdzić, czy rachunek dla studenta pozwala na uruchomienie takiego konta.

Możliwość korzystania z aplikacji mobilnej

Aplikacja mobilna to obecnie standard w większości banków. Warto jednak upewnić się, że w ramach zakładanego konta student będzie miał do niego dostęp także za pośrednictwem smartfona.

Nie da się ukryć, że aplikacja mobilna niesie za sobą szereg udogodnień. Pozwala m.in. na szybkie sprawdzenie salda, wykonanie przelewu czy dokonanie płatności BLIK-iem.

Jak znaleźć dobre konto dla studenta?

Pośpiech i przypadkowość nie są dobrymi doradcami – bez względu na to czy wybierasz typowe konto dla studenta czy interesuje cię standardowy rachunek osobisty. Jeżeli zależy ci na maksymalnie dopasowanym produkcie, musisz porównać dostępne oferty. 

Przy analizie poszczególnych propozycji, należy uwzględnić wszystkie wyżej wymienione kryteria. Dzięki temu zdecydujesz się na osobiste konto dla studenta, które najlepiej wpisuje się w twoje potrzeby i oczekiwania.

Czy konto dla studenta można założyć bez wychodzenia z domu?

Dawno minęły już czasy, kiedy rachunek osobisty można było założyć wyłącznie w placówce banku. Obecnie wszystkie formalności dopełnisz bez wychodzenia z domu – za pośrednictwem serwisu internetowego. Wystarczy tylko wybrać interesujący cię produkt bankowy, a następnie wypełnić formularz. Umowa dotrze do ciebie poprzez kuriera – trzeba ją podpisać, by móc w pełni korzystać z funkcjonalności konta studenckiego

Zobacz również, czy warto brać pożyczki krótkoterminowe.

Oceń wpis

Średnia ocena 5 / 5. Oddanych głosów: 1

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pożyczka na konto
lub w gotówce?
Pożycz już teraz!
  • dotRównież bez zaświadczeń i na dowód
  • dotNawet ze złym BIK, KRD
  • dotWysoka przyznawalność
  • dotBez wychodzenia z domu
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jak długo?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 120 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 60000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 4000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 150000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 maja 2022

Sytuacja osób spłacających zobowiązania kredytowe w roku 2022 nie należy do najłatwiejszych. Rosnące stopy procentowe powodują,…

23 maja 2022

Opóźnienia w spłacie pożyczek mogą wywołać szereg negatywnych konsekwencji. Sytuacja ta staje się problematyczna, zwłaszcza kiedy…

16 maja 2022

Brak spłaty bieżących zadłużeń może spowodować duże trudności z zaciąganiem nowych zobowiązań. Ma to szczególne znaczenie…