Co powinieneś wiedzieć o hipotece?

Co powinieneś wiedzieć o hipotece

Hipoteka to kluczowe słowo, którym posługujemy się w branży mieszkaniowej. Zadaniem tego poradnika jest nie tylko wyjaśnienie tego pojęcia, ale także odpowiedź na osiem najbardziej kluczowych zagadnień związanych z hipoteką. Co powinniśmy wiedzieć o hipotece?

Co to jest hipoteka?

Hipoteka definiowana jest jako ograniczone prawo rzeczowe, które pozwala wierzycielowi, zabezpieczyć się na nieruchomości na wypadek braku spłaty przez kredytobiorcę zaciągniętego zobowiązania. W praktyce oznacza to, że jeżeli dłużnik nie spłaci swojego zadłużenia, to bank może mu odebrać taką nieruchomość, sprzedać ją i dzięki temu odzyskać pieniądze.

Ile potrzebujesz?

-
+

Na jak długo?

mies.
-
+

Hipoteka na nieruchomości pozwala wierzycielowi egzekwować zobowiązanie, nawet jeżeli właścicielem nieruchomości jest ktoś inny. Hipotece poświęcono cały Dział II Ustawy o księgach wieczystych i hipotece, w którym precyzyjnie określono pojęcie, przedmiot i zakres hipoteki. 

Jakie mogą być rodzaje hipotek?

Możemy wyróżnić kilka rodzajów hipotek, które mogą zostać ustanowione na nieruchomości. Do najbardziej popularnych należą:

  • hipoteka umowna,
  • hipoteka przymusowa,
  • hipoteka odwrócona,
  • hipoteka kaucyjna,
  • hipoteka łączna. 

W przypadku kredytu hipotecznego do czynienia mamy z hipoteką umowną, czyli taką, która powstaje na mocy podpisanej umowy pomiędzy dwiema stronami. Stroną w tej sytuacji jest właściciel nieruchomości i bank, który udziela kredytu. Umowa kredytowa określa warunki założenia hipoteki w księdze wieczystej i jej późniejszego wykreślenia po spłacie zobowiązania. Podstawą wpisu jest w tym przypadku złożenie do właściwego sądu wniosku o wpis do hipoteki. 

Jak powstaje hipoteka?

Hipoteka powstaje z chwilą dokonania wpisu do księgi wieczystej nieruchomości. W tym celu należy przedstawić odpowiednie dokumenty przygotowane przez bank w wydziale wieczystoksięgowym odpowiedniego sądu. W przypadku umowy w formie aktu notarialnego formalności dokonywane są przez notariusza.  

Hipoteka powstaje w drodze umowy, którą trzeba wpisać do księgi wieczystej, aby była ważna. Wpis taki musi mieć formę:

  • pisemną – jeżeli wierzycielem zostaje bank lub SKOK,
  • aktu notarialnego – kiedy wierzycielem zostaje inna osoba fizyczna lub prawna.

Kto odpowiada za ustanowienie hipoteki?

Ustanowienie hipoteki dokonuje się na podstawie wniosku o wpis do księgi wieczystej. Wniosek ten może złożyć: bank (wierzyciel hipoteczny) lub kredytobiorca będący właścicielem nieruchomości. W praktyce za złożenie wniosku odpowiedzialne są osoby, które zaciągają kredyt i to one muszą dopełnić wszelkich formalności.

Za samo ustanowienie hipoteki, czyli dokonanie wpisu w księdze wieczystej,  odpowiada sąd.  

Przeczytaj także nasz wpis o tym, co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym.

Co może być przedmiotem hipoteki?

Zgodnie z ustawą możliwe jest ustanowienie hipoteki na różnych prawach i przedmiotach. Przedmiotem hipoteki może być zatem:

  • nieruchomość,
  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,
  • wierzytelność zabezpieczona hipoteką,
  • użytkowanie wieczyste wraz z budynkami i urządzeniami na użytkowanym gruncie,
  • część ułamkowa nieruchomości, gdy stanowi udział współwłaściciela.

Wniosek o wpis hipoteki – jak wypełnić?

Wniosek o wpis do hipoteki składamy na gotowym formularzu KW-WPIS, który udostępniony jest na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Do wypełnienia mamy kilka punktów:

  • nazwę sądu rejonowego i wydział ksiąg wieczystych, w którym będziemy składać wniosek,
  • numer księgi wieczystej,
  • treść żądania, czyli czego dotyczy wniosek,
  • dane wnioskodawcy (imię i nazwisko, pesel, imiona rodziców, adres zamieszkania oraz adres do doręczeń, na który otrzymamy zawiadomienie z sądu o dokonaniu wpisu),
  • uzupełniamy datę złożenia wniosku i składamy podpis na formularzu.

Do ustanowienia hipoteki konieczne będzie dołączenie oświadczenia o ustanowieniu hipoteki, dokument ten otrzymamy w banku, w którym podpisaliśmy umowę kredytową oraz potwierdzenie opłaty za wpis w kwocie 200 zł.

Wniosek o wpis możemy złożyć osobiście w sądzie w wydziale wieczystoksięgowym lub za pośrednictwem notariusza. Notariusz wysyła taki wniosek elektronicznie.

Po dokonaniu wpisu w dziale IV księgi wieczystej pojawi się informacje na temat zabezpieczenia banku, w którym mamy kredyt hipoteczny. Z chwilą dokonania wpisu przestajemy również płacić opłatę za podwyższone ryzyko, czyli tzw. opłatę pomostową.

Kiedy można wykreślić hipotekę z księgi wieczystej?

Po spłacie długu hipoteka wygasa, ale wpis nadal jest widoczny w księdze wieczystej, czyli nie znika automatycznie. Aby go usunąć, należy wykreślić wpis za pomocą złożenia w sądzie formularza KW-WPIS, czyli tego samego, który używany jest przy dokonywaniu wpisu. Zmieniamy tylko treść żądania na wykreślenie hipoteki. Wniosek o wykreślenie hipoteki składa właściciel, bądź właściciele nieruchomości, jeżeli było ich kilku. 

Do formularza konieczne będzie załączenie:

  • zaświadczenia o spłacie kredytu hipotecznego, czyli dokumentu potwierdzającego spłatę zobowiązania, dokument ten otrzymamy w banku, w którym mieliśmy kredyt,
  • potwierdzenie opłaty za wykreślenie w kwocie 100 zł.

Mieszkanie z hipoteką - na co zwrócić uwagę?

Przed zakupem nieruchomości należy sprawdzić Dział IV księgi wieczystej, będzie tam informacja o ewentualnym zabezpieczeniu w formie hipoteki. Pamiętać trzeba, że hipoteka przypisana jest do nieruchomości, a nie jej właściciela. Bardzo ważne będzie zatem ustalenie kwoty zobowiązania, jaka ciąży na nieruchomości. Pieniądze pozyskane ze sprzedaży w pierwszej kolejności spłacają dług, a dopiero pozostała część kwoty trafia na konto sprzedawcy. Stanowi to zabezpieczenie transakcji, dlatego nie należy się bać zakupu mieszkania obciążonego hipoteką.

Sprzedający po spłacie długu ma obowiązek wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej. W praktyce wygląda to tak, że przekazuje nabywcy zaświadczenie o spłacie kredytu i to kupujący składa stosowny wniosek w sądzie.

Oceń wpis

Średnia ocena 5 / 5. Oddanych głosów: 2

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pożyczka na konto
lub w gotówce?
Pożycz już teraz!
  • dotRównież bez zaświadczeń i na dowód
  • dotNawet ze złym BIK, KRD
  • dotWysoka przyznawalność
  • dotBez wychodzenia z domu
Ile chcesz pożyczyć?
-
+
Na jak długo?
mies.
-
+

Pożyczki od 91 dni do 120 miesięcy | Maks. RRSO: 178,38%

Ranking pożyczek ratalnych

1

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 30000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 60000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 60000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 3000 zł

Złóż wniosek
Ranking chwilówek

1

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

2

Kwota do 60000 zł

Złóż wniosek

3

Kwota do 10000 zł

Złóż wniosek

4

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

5

Kwota do 5000 zł

Złóż wniosek

Najnowsze wpisy na blogu

Kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne, promocje bankowe, karty kredytowe to produkty, na których znamy się najlepiej, dowiedz się więcej czytając codziennie naszego bloga.

27 maja 2022

Sytuacja osób spłacających zobowiązania kredytowe w roku 2022 nie należy do najłatwiejszych. Rosnące stopy procentowe powodują,…

23 maja 2022

Opóźnienia w spłacie pożyczek mogą wywołać szereg negatywnych konsekwencji. Sytuacja ta staje się problematyczna, zwłaszcza kiedy…

16 maja 2022

Brak spłaty bieżących zadłużeń może spowodować duże trudności z zaciąganiem nowych zobowiązań. Ma to szczególne znaczenie…