Kredyt a pożyczka – jakie są różnice?
Spis treści
Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Na rynku dostępne są dwa rodzaje produktów: pożyczka i kredyt. Znajdziesz je zarówno w ofercie banków jak i instytucji pozabankowych. Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę podczas wybierania sposobu finansowania? Kiedy warto skierować się do banku, a kiedy lepszym rozwiązaniem będzie instytucja pozabankowa? Sprawdź różnice między kredytem a pożyczką i podejmij świadomą decyzję.
Rynek finansowy stale się rozwija. Instytucje wychodzą naprzeciw potrzebom klientów i oferują im nie tylko długoletnie kredyty hipoteczne, ale także szybkie i tanie pożyczki. Wiele osób boi się korzystać z oferty banków i firm pozabankowych, jednak wystarczy dokładnie poznać wszystkie propozycje, aby przekonać się, że to jest korzystne rozwiązanie w wielu sytuacjach. Dowiedz się więcej.
Różnice między kredytem a pożyczką
Wiele osób zamiennie używa słów "pożyczka" i "kredyt". Jednak to zupełnie różne opcje finansowania, które umożliwiają zaspokojenie obecnych potrzeb i realizację marzeń. Sprawdź wszystkie różnice między pożyczką a kredytem!
Pożyczka Kredyt Strony Może być udzielona zarówno przez bank, instytucje bankowe, jak i osoby prywatne. Dostępny tylko w ofercie banków. Forma umowy Według kodeksu cywilnego umowa może zostać zawarta pisemnie lub ustnie, jeśli pożyczana kwota nie przekracza 1000 złotych. Umowa musi być przedstawiona w formie pisemnej zgodnie z prawem bankowym. Przedmiot Pieniądze, ale także przedmioty – należy tylko dokładnie określić ich rodzaj. Gotówka. Klient może wnioskować nawet o milion złotych, jeśli pozwala mu na to zdolność kredytowa. Koszty Może być odpłatna lub bezpłatna, jeśli tak ustalą obie strony. Darmowe chwilówki często udzielane przez instytucje pozabankowe – pożyczkobiorca nie ponosi żadnych kosztów, jeśli w przeciągu kilkudziesięciu dni zwróci całą kwotę. Zawsze jest udzielany odpłatnie. Kredytobiorca zobowiązuje się zwrócić do banku nie tylko pieniądze, ale także odsetki naliczone od kapitału i prowizję za udzielenie gotówki, w czasie, który został określony w umowie. Okres spłaty Jest udzielana na krótki czas, maksymalnie 60 miesięcy. Może wynosić od kilku do kilkudziesięciu lat. Cel finansowania Pożyczkobiorca udziela pieniędzy na dowolny cel, dlatego nie ma prawa kontrolować, na co zostały wydatkowane pieniądze. Klient może korzystać z gotówki tylko w sposób, który został sformułowany w umowie. W związku z tym bank ma prawo kontrolować to, w jaki są wydatkowane pieniądze. Zabezpieczenie Dobrowolne poddanie się egzekucji, czyli kiedy pożyczkobiorca nie spłaca swojego zobowiązania w ustalonym terminie, pożyczkodawca ma prawo oddać sprawę w ręce firmy windykacyjnej. Hipoteka, gwarancja bankowa lub akredytywa.
Zastanawiasz się co wybrać: pożyczka a kredyt? Pożyczka to korzystne rozwiązanie, jeśli potrzebujesz szybkich pieniędzy np. na zakup sprzętu elektronicznego, wyjazd, naprawę auta lub edukację. Natomiast w przypadku kredytu suma do spłaty jest rozkładana na raty na nawet kilkadziesiąt lat, co sprawia, że jest to jednocześnie jedna z najkorzystniejszych i najtańszych opcji finansowania, które są dostępne na rynku.
Pożyczka – dla kogo?
Pożyczka bankowa jest przeznaczona tylko dla węższego grona osób – tych, które wykazują się dobrą historią kredytową, dużą zdolnością, mają stałe dochody i są zatrudnione na umowie o pracę. Decyzja udzielana jest po weryfikacji wniosku i dokumentów dostarczonych przez klienta. Cały proces może zająć kilka lub kilkanaście dni i zależy od wielu czynników, takich jak np. liczba procesowanych przez bank wniosków.
Jakie są różnice między kredytem a pożyczką? W przypadku pożyczek w instytucjach pozabankowych wszystko przebiega o wiele szybciej i prościej. O pieniądze można wnioskować przez internet, co znacząco skraca czas oczekiwania na decyzję. Do udzielenia pożyczki niezbędne są dokument tożsamości i osobiste oświadczenie o dochodach. Część firm nie sprawdza także baz danych, co sprawia, że ta opcja finansowania jest dostępna także dla:
- osób w trudnej sytuacji finansowej,
- klientów z negatywną historią kredytową,
- zatrudnionych na umowie o dzieło,
- emerytów i rencistów.
To doskonałe rozwiązanie również dla osób, którym zależy na czasie. W niektórych instytucjach wystarczy 15 minut od momentu złożenia wniosku, aby pieniądze wpłynęły na konto pożyczkobiorcy. Pożyczka pozabankowa jest udzielana na kilkadziesiąt tysięcy złotych na kilkadziesiąt rat. Na moja-pozyczka.pl możesz wnioskować nawet o 50 000 złotych na okres 36 miesięcy.
Kto może otrzymać kredyt?
Jeśli jesteś zainteresowany kredytem, musisz skontaktować się z bankiem osobiście lub za pośrednictwem doradcy kredytowego. Możesz także wygodnie złożyć wniosek przez serwis MojaPożyczka.pl. To najlepszy sposób na to, żeby poznać warunki dostępne w każdej instytucji. Jako kredytobiorca musisz:
- mieć ukończone 18 lat i zdolność do czynności prawnych,
- osiągać stałe dochody na odpowiednim poziomie,
- mieć pozytywną historię i zdolność kredytową.
Czym się różni kredyt od pożyczki?
Aby otrzymać kredyt, zostaniesz poproszony o dostarczenie wielu potrzebnych dokumentów, a wśród nich: ważnego dowodu osobistego, zaświadczenia o zarobkach, wyciągu z konta bankowego lub PIT za ostatni rok. Konieczne będzie także przedstawienie Twojej sytuacji rodzinnej, w tym tego, gdzie mieszkasz, ile osób masz na utrzymaniu oraz jakie są Twoje miesięczne, stałe wydatki.
O pieniądze możesz wnioskować przez internet, jednak aby dokończyć proces kredytowy, będziesz musiał osobiście stawić się w placówce banku. To sprawia, że czas oczekiwania na gotówkę znacząco się wydłuża.
Kredyt a pożyczka? Co wybrać? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sam. Wszystko zależy od tego, na co chcesz przeznaczyć pieniądze. Sprawdź dostępne oferty, zdecyduj, która jest dla Ciebie korzystniejsza i zawnioskuj o pieniądze na MojaPożyczka.pl.
lub w gotówce?
Pożycz już teraz!
- Również bez zaświadczeń i na dowód
- Nawet ze złym BIK, KRD
- Wysoka przyznawalność
- Bez wychodzenia z domu
Dodaj komentarz